­

Jak zmieniały się ceny ciepła systemowego w Warszawie od 2023 do 2024 roku

Z tego artykułu dowiesz się czym jest ciepło systemowe i od czego zależy jego cena. Jak poprawnie rozszyfrować dane zawarte na fakturze od dostawcy ciepła. Jak zmieniły się koszty ciepła systemowego od 2023 roku oraz jak można zmniejszyć koszty ponoszone na ogrzewanie nieruchomości i na podgrzewanie wody.

rachunki za ciepło

Czym jest ciepło systemowe i kto z niego korzysta?

Jest to najpopularniejszy sposób ogrzewania budynków oraz podgrzewania wody na terenach miejskich.  Z tej bezpiecznej i wygodnej metody ogrzewania korzysta ponad 15 milionów Polaków, w tym około miliona mieszkańców w samej Warszawie. Ciepło systemowe jest dostępne cały rok, ponieważ elektrociepłownie i kotłownie, które je wytwarzają pracują nieprzerwalnie. W Warszawie produkcją ciepła zajmuje się kilka elektrociepłowni, które wytworzone ciepło przekazują do sieci ciepłowniczej zarządzanej przez przedsiębiorstwo będące dystrybutorem ciepła systemowego.

W Warszawie firmą dostarczającą ciepło systemowe do mieszkań jest przedsiębiorstwo Veolia Energia Warszawa S. A., do 28 stycznia 2015 roku działające pod firmą Dalkia Warszawa S.A.

Veolia Energia Warszawa dostarcza ciepło systemowe spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym oraz indywidulanym odbiorcom. Łącznie Veolia Energia Warszawa obsługuje 80 % warszawskich budynków dostarczając ciepło siecią ciepłowniczą o długości około 1870 km.

Od czego zależy cena ciepła systemowego?

Wysokość opłat za dostarczone ciepło pobieranych przed przedsiębiorstwo energetyczne zależy od wybranej grupy taryfowej oraz od zakresu świadczonych usług.

Wysokość opłaty za ciepło dostarczone do odbiorcy zależy od:
- ceny zamówionej mocy cieplnej
- ceny ciepła
- ceny nośnika ciepła
- stałych i zmiennych opłat za usługi przesyłowe.

Wysokość opłat stałych ponoszonych przez odbiorcę zależy od wielkości zapotrzebowania budynku na ciepło. Wpływ na to ma: przeznaczenie budynku, jego stan techniczny oraz stan instalacji w budynku, a także wykonanie termoizolacji.

Wysokość opłat zmiennych jest zależna od ilości ciepła zużytego do ogrzania budynku oraz do podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

W jaki sposób koszt ciepła jest rozdzielany na końcowych użytkowników?

Ciepło systemowe jest dostarczane do jednego punktu w budynku. W tzw. węźle cieplnym następuje jego odbiór i dalej wewnątrz budynku jest dystrybuowane poprzez wewnętrzną instalację centralnego ogrzewania i instalację wody ciepłej.

W sytuacji kiedy odbiorcą ciepła jest zamieszkały budynek wielolokalowy, to za rozliczanie kosztów całkowitych dostawy ciepła tak naprawdę odpowiadają właściciele poszczególnych lokali. Rozliczenie kosztów odbywa się najczęściej w oparciu o odczyty liczników lokalowych wodomierzy CW i ciepłomierzy. W przypadku braku liczników jego rozliczenie jest uzależnione od powierzchni lub kubatury poszczególnych lokali. Metoda rozliczania ciepła na poszczególne lokale powinna zostać wprowadzona w postaci wewnętrznego regulaminu wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej dotyczącego rozliczeń ciepła dostarczonego do budynku.

Jak czytać faktury za ciepło dostarczone do budynku przez Veolię?

pozycje z faktury za ciepło systemowe Veolia Warszawa

Składowe oznaczone na fakturze jednostką miary MW stanowią koszty stałe dostawy ciepła, są naliczane w jednakowej wysokości przez cały rok i nie są zależne od zużycia lecz od warunków zawartej umowy. Składowe oznaczone na fakturze jednostką miary GJ składają się na koszty zmienne, są zależne od rzeczywistej ilości ciepła zużytego na potrzeby danego budynku.

Wyjaśnienie kolejnych pozycji na fakturze:

  • Licznik – opłata za ciepło – jest zmienną opłatą za energię cieplną, zależną od faktycznego poboru ciepła. Stanowi iloczyn ilości ciepła wskazanej przez licznik w danym okresie rozliczeniowym oraz ceny ciepła wskazanej w taryfie.
  • Usługa przesyłowa – opłata zmienna – jest zmienną opłatą za przesyłanie energii cieplnej, zależy od faktycznego poboru ciepła. Stanowi iloczyn ilości pobranego ciepła oraz stawki opłaty zmiennej za usługi przesyłowe wskazanej w taryfie.
  • CO – opłata za moc zamówioną oraz CW – opłata za moc zamówioną – to stałe miesięczne raty za zamówioną przez odbiorcę moc cieplną. Stanowią iloczyn 1/12 zamówionej mocy cieplnej oraz ceny mocy cieplnej wskazanej w taryfie.
  • CO–usługa przesyłowa oraz CW–usługa przesyłowa, te dwie pozycje to stałe miesięczne raty za usługi przesyłowe za zamówioną przez odbiorcę moc cieplną. Stanowią iloczyn 1/12 zamówionej mocy cieplnej oraz ceny usługi przesyłowej wskazanej w taryfie.

Ceny w fakturze są podane w wartościach netto, dlatego do każdej pozycji należy doliczyć wartość podatku VAT.

Przeważnie na fakturze znajdują się w.w. pozycje. Niekiedy mogą wystąpić dodatkowe pozycje np. opłata za nośnik ciepła, jeżeli nastąpi jego ubytek z przyczyn leżących po stronie odbiorcy.

Porównanie zmian cen dla taryfy A3B1C1

Grupa taryfowa A3B1C1 jest przewidziana dla budynków mieszkalnych wielolokalowych (wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych).

Każda grupa taryfowa dostaw ciepła systemowego oferowana przez firmę Veolia Energia Warszawa składa się z trzech oznaczeń literowo numerycznych, które przypisują odbiorców do odpowiedniej podgrupy:

Symbol A – Podział odbiorców ze względu na źródło ciepła lub sieci ciepłownicze, z których jest ciepło dostarczane.

Symbol B – Podział odbiorców ze względu na rodzaj dostarczonego nośnika ciepła.

Symbol C – podział odbiorców ze względu na miejsce dostarczania ciepła i zakres usług przesyłowych świadczonych przez Veolia Energia Warszawa.

Taryfa A3B1C1 analizowana w dalszej części artykułu jest skierowana do odbiorców przyłączonych do sieci ciepłowniczej zasilanej wodą, należącej do Veolia Energia Warszawa, którym Veolia Energia Warszawa dostarcza ciepło dostarczone przez PGNiG Termika S.A. i VMK. Odbiorcy otrzymują ciepło za pośrednictwem gorącej wody, poprzez indywidualne węzły cieplne, eksploatowane przez Veolia Energia Warszawa, a wielkość zużycia ciepła określana jest na podstawie wskazań ciepłomierzy zainstalowanych w węzłach cieplnych. Koszty energii elektrycznej zużywanej w węzłach cieplnych pokrywa odbiorca. Innymi słowy jest to taryfa skierowana do większości odbiorców indywidualnych w Warszawie.

wyciąg z taryfy Veolii ceny energii cieplnej w latach 2023-2024

Ceny poszczególnych składników składających się na finalną opłatę za ciepło systemowe od 2023 roku wzrastają. W dużej mierze zależy to od wzrostu cen czynnika potrzebnego do wytworzenia energii. Opłaty dla wytwórcy ciepła stanowią około 80%, pozostała część to koszty dostawcy ciepła. Aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi cen ciepła, na podstawie art. 12a, 12aa i 12c ustawy z dnia 15 września 2022r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, uprawnione grupy odbiorców, po złożeniu stosownego oświadczenia (Wyjątek grupa I) mogą skorzystać z obniżonej taryfy za ciepło zawierającej ceny z wyrównaniem.

Grupa I – gospodarstwa domowe – indywidualni odbiorcy ciepła, nie mają obowiązku składania oświadczeń.

Grupa II – Wspólnoty Mieszkaniowe, Spółdzielnie Mieszkaniowe oraz inne podmioty, które na mocy ustawy, umowy lub innego tytułu prawnego są uprawnione lub zobowiązane do zapewnienia dostaw ciepła do lokali mieszkalnych - w zakresie w jakim zużywają ciepło na potrzeby gospodarstw domowych lub podmiotów wskazanych w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Grupa III - podmioty użyteczności publicznej wskazane w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Funkcjonowanie mechanizmu maksymalnej ceny dostawy ciepła zostało przedłużone do 30 czerwca 2025 roku, co ma na celu zabezpieczenie gospodarstw domowych przed znacznym wzrostem kosztów ponoszonych na ciepło systemowe.

Jak zmniejszyć rachunki za ciepło systemowe?

Nie mamy wpływu na stałe opłaty związane z dostarczaniem ciepła systemowego do naszych mieszkań. Mamy natomiast realny wpływ na opłaty zmienne, zależne od naszego faktycznego zużycia ciepła. Oto kilka sposobów na obniżenie rachunków:

  • Nie należy zasłaniać grzejników zasłonami, ani nie zastawiać meblami. Dodatkowo za grzejnikiem można zamontować matę aluminiową, odbijającą ciepło od ściany w kierunku pomieszczenia.
  • W słoneczne dni warto odsłonić okna i korzystać z darmowej energii słonecznej do ogrzania wnętrza, wieczorem natomiast warto zasłonić okna, aby zapewnić dodatkową izolację.
  • Szczelne okna i drzwi, to dodatkowy czynnik zmniejszający „uciekanie” ciepła z pomieszczenia.
  • Odpowiednie wietrzenie pomieszczeń powinno odbywać się poprzez szerokie otwarcie okien na krótki czas, aby straty ciepła były jak najmniejsze, a dopływ świeżego powietrza odpowiedni.
  • Warto również przyjrzeć się swoim nawykom używania ciepłej wody, może istnieją sposoby zmniejszenia zużycia tej wody bez obniżania komfortu życia.

W budynkach wielorodzinnych równie ważne jest dbanie o ciepło dostarczane do części wspólnych, gdyż koszty ponoszone przez Wspólnotę rozdzielane są na wszystkich mieszkańców. Najważniejsze jest niepozostawianie otwartych okien i drzwi w częściach wspólnych, gdyż prowadzi to do nadmiernego wychłodzenia całego budynku.

­