Skąd się biorą koszty ogrzewania powierzchni wspólnych nieruchomości i dlaczego właściciele mieszkań za to płacą?
Właściciele mieszkań płacą za ogrzewanie klatek schodowych, strychów i innych powierzchni wspólnych budynku z kilku powodów:
- Ogrzewanie powierzchni wspólnych budynku jest wymuszone przez system ogrzewania centralnego. Jeśli budynek ma centralny system ogrzewania, który działa na zasadzie jednego źródła ciepła (np. kotłownia, wspólny węzeł cieplny), to temperatura powietrza w całym budynku może być i jest utrzymywana na odpowiednim poziomie przez ciepło oddawane przez rurociągi CO, bez względu na ustawienia poszczególnych grzejników umieszczanych w częściach wspólnych.
- Ze względu na komfort cieplny w mieszkaniach ważną rzeczą jest utrzymanie jednolitej temperatury w budynku zarówno w mieszkaniach jak i na korytarzach. Ogrzewanie powierzchni wspólnych, takich jak korytarze, klatki schodowe czy piwnice, pomaga utrzymać jednolitą temperaturę w całej nieruchomości. Innymi słowy nie wychładza nadmiernie mieszkań.
- Ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa instalacji wodnych w budynku. Ogrzewanie powierzchni wspólnych zapobiega kondensacji wilgoci i zamarzaniu ścian, w których biegną rurociągi z wodą użytkową, co może stanowić zagrożenie ich zniszczenia, rozszczelnienia itp. Regularne ogrzewanie całego budynku pomaga utrzymać ściany i instalacje w stanie suchym i bezpiecznym.
- Ze względu na utrzymanie dobrostanu samego budynku. Podobnie jak w przypadku bezpieczeństwa instalacji wodnej ogrzewanie całego budynku zapobiega niszczeniu ścian, tynków, posadzek, instalacji elektrycznej, instalacji kanalizacyjnej itd.. Ogrzewanie reguluje wilgotność wewnątrz budynku, nie dopuszcza do przemarzania i to zapobiega niszczeniu instalacji budynku.
- Zapewnienie bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Ogrzewanie powierzchni wspólnych zapobiega zbieraniu się wilgoci i zapobiega w ten sposób rozwojowi chorobotwórczych grzybni, pleśni i innych mikroorganizmów. Regularne ogrzewanie pomaga utrzymać te obszary suchymi i bezpiecznymi.
Wszystkie te powody sprawiają, że właściciele mieszkań są odpowiedzialni za pokrywanie kosztów ogrzewania powierzchni wspólnych nieruchomości.
Dlaczego mimo zakręconych kaloryferów w na korytarzach i na klatkach schodowych w bloku jest ciepło?
Istnieje kilka możliwych powodów, dlaczego mimo zakręconych kaloryferów w bloku nadal jest ciepło na korytarzach i klatkach schodowych. Warto pamiętać, że odpowiedź na to pytanie może zależeć od konkretnych warunków danego budynku:
- O pierwszym wspomnianym wcześniej czyli wynikającym z system ogrzewania centralnego już wiesz. Jeśli budynek ma centralny system ogrzewania, który działa na zasadzie jednego źródła ciepła (np. kotłownia), to temperatura powietrza w częściach wspólnych z reguły jest utrzymywana na odpowiednim poziomie bez względu na ustawienia poszczególnych grzejników.
- Ogrzewanie elektryczne lub podłogowe – to kolejny powód. Niektóre budynki mogą korzystać z innych rodzajów ogrzewania, takich jak ogrzewanie elektryczne lub podłogowe. W takim przypadku, zakręcenie kaloryferów nie wpływa na temperaturę w innych częściach budynku objętych innymi systemami ogrzewania.
- Nagrzewanie z zewnątrz. Jeżeli budynek jest wyeksponowany na światło słoneczne, to możliwe jest, że ciepło przenika przez okna, ściany lub drzwi do korytarzy oraz klatek schodowych. Podnosi w ten sposób temperaturę wnętrza niezależnie od ustawienia kaloryferów.
- Niesprawne zawory regulujące temperaturę kaloryferów. W niektórych przypadkach kaloryfery na korytarzach mogą być uszkodzone lub niewłaściwie wyregulowane, to powoduje, że są gorące nawet przy zakręconych zaworach. Warto takie sytuacje zgłaszać do odpowiednich służb lub zarządcy budynku.
- Dobra izolacja termiczna budynku. Jeśli budynek posiada dobrą izolację termiczną, to ciepło którym ogrzewane są mieszkaniach rozprzestrzenia się przez ściany i drzwi wewnętrzne na korytarze i klatki schodowe i jest tam ciepło niezależnie od ustawień kaloryferów.
W przypadku niepokojących temperatur lub problemów z ogrzewaniem, zawsze warto skonsultować się z zarządcą nieruchomości lub odpowiednimi specjalistami, aby dokładnie zbadać przyczyny takiego stanu rzeczy. We wspólnotach mieszkaniowych (i Spółdzielniach) koszty ogrzewania powierzchni wspólnych są wliczane w czynsz mieszkaniowy bezpośrednio lub są wkalkulowane w inne opłaty za zarządzanie nieruchomością. Tak czy siak jako właściciele mieszkań płacimy za ogrzewanie powierzchni wspólnych. Dlatego warto interesować się niepotrzebnymi stratami w tym obszarze, mimo, że to „niby” jest po za naszym mieszkaniem.